ЄНАКІЄВСЬКА МІСЬКА РАДА
ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ
Р І Ш Е Н Н Я
від 17.07.2013 № 360
м. Єнакієве
Про хід виконання Закону України від 07.07.2011 № 3612^1 «Про порядок проведення реформування системи охорони здоров’я у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та місті Києві»
На підставі п.п. 1 п.«а» ст.32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з метою виконання Закону України від 07.07.2011 № 3612^1 «Про порядок проведення реформування системи охорони здоров’я у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та місті Києві», підвищення якості надання первинної медико-санітарної допомоги населенню м. Єнакієве,заслухавши інформацію відділу охорони здоров’я міської ради прохід виконання Закону України від 07.07.2011 № 3612^1 «Про порядок проведення реформування системи охорони здоров’я у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та місті Києві»,виконавчий комітет міської ради
ВИРІШИВ:
- Інформацію відділу охорони здоров’я міської ради «Про хід виконання Закону України від 07.07.2011 № 3612^1 «Про порядок проведення реформування системи охорони здоров’я у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та місті Києві» взяти до відома (додається).
- Відділу охорони здоров’я міської ради (Чернов):
2.1 Продовжувати удосконалення надання первинної медико-санітарної допомоги населенню м. Єнакієве.
2.2 Провести підготовчу роботу щодо формування госпітального округу м. Єнакієве.
2.3 Удосконалювати роботу відділення невідкладної медичної допомоги КУ «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1», провести організаційні заходи щодо створення п’яти бригад невідкладної медичної допомоги.
2.4 Забезпечити медіа-супровід медичної реформи шляхом висвітлення перетворень в медичній галузі м. Єнакієве в міських засобах масової інформації та шляхом розміщення на сайтах Єнакієвської міської ради та відділу охорони здоров’я міської ради.
- Відділу охорони здоров’я міської ради (Чернов), міському фінансовому управлінню міської ради (Демченко):
3.1 Проводити роботу по залученню молодих фахівців до роботи в м. Єнакієве шляхом виконання програми «Кадри охорони здоров’я м. Єнакієве» на 2013-2023 роки, яка затверджена рішенням міської ради від 24.04.2013 № 6/36-1161.
3.2 Забезпечити подальше оснащення та переоснащення центрів первинної медико- санітарної допомоги.
3.3 Забезпечити проведення ремонтів в амбулаторіях центрів первинної медико- санітарної допомоги та фельдшерських пунктах.
3.4 Продовжити виконання Національних та регіональних програм, забезпечити пільгові категорії населення пільговими медикаментами, цілеспрямовано виділивши кошти для лікування хворих з онкологічними та психічними захворюваннями.
- Відділу охорони здоров’я міської ради (Чернов), міському фінансовому управлінню міської ради (Демченко), управлінню житлово-комунального господарства міської ради (Божик)продовжити роботу з підбору приміщень та організації відокремлених медичних кабінетів для прийому пацієнтів за місцем проживання з метою наближення медичної допомоги до населення.
- Начальнику відділу охорони здоров’я Єнакієвської міської ради Чернову Є.М. забезпечити оприлюднення даного рішення не пізніше п’яти робочих днів з дня прийняття на офіційному веб-сайті Єнакієвської міської ради.
- Контроль за виконанням рішення покласти на міського головуОлейника В.В.
В.В.Олейник Міський голова
ІНФОРМАЦІЯ про хід виконання Закону України від 07.07.2011 № 3612-УІ «Про порядок проведення реформування системи охорони здоров'я у Вінницькій,
Дніпропетровській та Донецькій областях та місті Києві»
Закон України від 07.07.2011 № 3612-УІ «Про порядок проведення реформування системи охорони здоров'я у Вінницькій, Дніпропетровській та Донецькій областях та місті Києві» дав старт медичній реформі в нашому місті.
Мережа лікувальних установ м. Єнакієве до 2010 року становили: міські лікарні - 7, дитяча лікарня - 1, амбулаторія загальної практики - сімейної медицини смтОльховатка, станція швидкої медичної допомоги, стоматологічні поліклініки № 1, 2, центр здоров'я, відділ охорони здоров'я міської ради та установи обласного підпорядкування: станція переливання крові, протитуберкульозний диспансер, онкологічний диспансер, шкірно-венерологічний диспансер, психіатрична лікарня.
Незважаючи на те, що забезпеченість ліжками в м.Єнакієве завжди була нижчою обласного показника, наприклад -
в 2009 році - по області - 81,2, по місту - 77,3, по місту без урахування спеціалізованих ліжок - 52,3 на 10 тис. населення,
в 2010 році по області - 81,3, по місту - 72,7, по місту без урахування спеціалізованих ліжок - 47,4 на 10 тис. населення,
в 2011 році по області - 78,4, по місту - 73,9, по місту без урахування спеціалізованих ліжок - 48,1 на 10 тис. населення,
в 2012 році по області - 77,2, по місту - 75,1, по місту без урахування спеціалізованих ліжок - 48,9 на 10 тис. населення,
В 2010 році була проведена оптимізація ліжкового фонду - скорочено 80 стаціонарних ліжок та 345 штатних одиниць, так як ми розуміли неефективність і недоцільність їх роботи. Це дало економію в розмірі близько 2 млн. грн. Крім того, проведено об'єднання двох стоматологічних поліклінік в одну.
У результаті оптимізації структура лікувальних установ виглядала наступним чином: міські лікарні - 3, поліклініки - 4, дитяча лікарня - 1, амбулаторія загальної практики - сімейної медицини смтОльховатка, станція швидкої медичної допомоги, стоматологічна поліклініка № 1, центр здоров'я, відділ охорони здоров'я міської ради та установи обласного підпорядкування: станція переливання крові, протитуберкульозний диспансер, онкологічний диспансер, шкірно-венерологічний диспансер, психіатрична лікарня.
В процесі реформування в 2011 році створено два центри первинної медико- санітарної допомоги за територіальним принципом.
І в даний час структура КУ «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1 м. Єнакієве» представлена 6 амбулаторіями та 5 ФП, і виглядає наступним чином:
- центральна лікарська амбулаторія № 1 (пр. Гірників, 2А)
- лікарська амбулаторія № 2 (вул. Брайляна, 14)
- лікарська амбулаторія № 3 м.Вуглегірськ (вул. Дружби, 22)
- ФП с.Каютіно
- ФП с.Грозне
- ФП с.Савелівка
- лікарська амбулаторія № 4 смт Карло-Марксове (вул. Академіка Павлова, 1)
- лікарська амбулаторія № 5 смт Булавинське (вул. Маяковського, 50)
- медичний пункт смт Олександрівське
- лікарська амбулаторія № 6 смт Ольховатка (вул. Піонерська, 17)
- ФП с. Іллінка
- ФП с.Кам 'янка
На базі центру № 1 створено відділення невідкладної медичної допомоги, в завдання якого входить надання паліативної допомоги хронічним (онкологічним) хворим, проведення освідоцтва про смерті, допомога при підвищенні температури тіла, транспортування хворих.
У кожній лікарській амбулаторії (крім лікарської амбулаторії № 2) є стоматологічний кабінет, знаходиться підстанція швидкої медичної допомоги.
Структура КУ «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 2 м. Єнакієве» також представлена 6 амбулаторіями і 3 ФП, виглядає наступним чином:
центральна лікарська амбулаторія № 1 (вул. Фурманова, 4, на базі КЛПУ «Міська лікарня № 2»)
лікарська амбулаторія № 2 (на базі КЛПУ «Міська лікарня № 7»)
- лікарська амбулаторія № 3 (на базі поліклініки КЛПУ «Дитяча міська лікарня»)
- лікарська амбулаторія № 4 мкр. Ватутіне (пр. Берегового, 21а)
- лікарська амбулаторія № 5 м. Юнокомунарівськ (вул. Ільіча, 2)
- лікарська амбулаторія № 6 смт. Корсунь (провулок Шкільний, 5)
- ФП с.Шевченко
- ФП с.Берестове
- ФП с.Верхня Кринка
Екстрену допомогу надають центральна підстанція станції швидкої медичної допомоги та її підстанція в смт. Корсунь.
У кожній амбулаторії центрів є кабінети денного стаціонару, фізіотерапевтичні кабінети.
У центрах на перехідному етапі були залишені вузькі фахівці - ЛОР, окуліст, хірурги, неврологи. У червні 2013 року проведена централізація вузьких спеціалістів (перевід в установи вторинного рівня: хірурги - в КЛПУ МЛ № 7, неврологи, окулісти, ЛОР - в КЛПУ МЛ № 2). Щоб не погіршити медичне обслуговування, прийом вузьких фахівців залишений на території лікарських амбулаторій центрів, де він вівся і раніше.
Забір аналізів проводиться в усіх амбулаторіях, крім лікарської амбулаторії № 2 ЦПМСД № 1 і лікарської амбулаторії № 6 ЦПМСД № 2. Лабораторія ЦПМСП № 1, на виконання вимог нормативних документів, оскільки не передбачена на первинному рівні надання медичної допомоги, в червні 2013 також передана на вторинний рівень надання медичної допомоги, в КЛПУ «Міська лікарня № 2». Однак для населення нічого не змінилося - забір аналізів проводиться в амбулаторіях, відповіді аналізів передаються також в амбулаторії.
Реформування охорони здоров'я в першу чергу спрямоване на наближення первинної медичної допомоги до населення. Це означає, що в «ідеальних» умовах лікар загальної практики - сімейної медицини буде вести прийом у медичному кабінеті на ділянці обслуговування. Ми тільки прагнемо до цього, так як у нас недостатня кількість лікарів і немає приміщень для відкриття прийомів. Однак, в даний момент йде робота з підбору приміщень в районі вул. Димитрова, по вулиці 40-річчя Перемоги, вул. Баратинського (м.Юнокомунарівськ), с. Стандартний, с. Старопетрівське. Вперше за 8 років виділено кошти на завершення будівництва консультації в м-ні «Гірник». В с. Олександрівське вже підібрано приміщення і сподіваємося на допомогу міського голови у проведенні там ремонту. Таким чином, всі густонаселені райони міста будуть охоплені.
Проте залишається велика проблема з кадровим забезпеченням.
Медичну допомогу населенню надають 344 лікарів та 1004 молодших медичних спеціалістів. За 5 років кількість лікарів зменшилася на 5%.
Забезпеченість лікарями за 2012 рік склала - 26,55 на 10 тис. населення, обласний показник - 35,77 на 10 тис. населення.
Укомплектованість лікарями становить 65,6%, обласний показник - 72,6%.
Укомплектованість лікарями центрів первинної медико-санітарної допомоги становить 58,3%, у тому числі терапевтами - 44,4%, обласний показник -60,5, педіатрами - 68,9%, обласний показник - 73,9%, сімейними лікарями - 57 , 1%, обласний показник - 63,9%.
Лікарі пенсійного віку становлять 33,4% (114 з 341) від усіх лікарів, лікарі центрів первинної медико-санітарної допомоги пенсійного віку - 42,8% (30 з 70 лікарів), в тому числі терапевтів 40% (6 з 15), педіатрів - 70% (7 з 10), сімейних лікарів - 54,6% (12 з 22).
З метою підвищення престижу професії дільничного лікаря в місті проводиться доплата за збільшення обсягу та якості надання допомоги.
Міською радою прийнято програму «Кадри охорони здоров'я м.Єнакієве», яка передбачає залучення лікарів шляхом оплати навчання двох студентів з четвертого курсу медичного закладу, плюс два роки навчання в інтернатурі; оплати навчання двох інтернів в інтернатурі; виділення службових квартир, виділення під будівництво земельних ділянок . З 2013 року з ініціативи міського голови Олійника В.В. програма розширена. Планується оплата навчання ще й трьох випускників шкіл з першого курсу. Тим самим ми сподіваємося залучити в місто молодих фахівців.
Стаціонарна допомога (вторинний рівень надання медичної допомоги) в даний час надається в:
- КЛПУ «Міська лікарня № 2» (отоларингологічне, хірургічне, офтальмологічне, пульмонологічне, терапевтичне, неврологічне, гінекологічне, акушерське відділення та відділення анестезіології з ліжками інтенсивної терапії для дітей);
- КЛПУ «Міська лікарня № 5» (терапевтичне та інфекційне відділення для дорослих);
- КЛПУ «Міська лікарня № 7» (акушерсько-гінекологічне, 2 травматологічних, кардіологічне, урологічне, 2 хірургічних відділення, відділення анестезіології з ліжками інтенсивної терапії для дорослих);
- КЛПУ «Дитяча міська лікарня» (соматичне відділення, дитяче інфекційне відділення).
Згідно з постановою КМ України від 24.10.2012 № 1113 «Про погодження Порядку створення госпітальних округів у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецький областях та місті Києві», наказам МОЗ України від 05.11.2011 № 646 та від 30.12.2011 № 1008 департаментом охорони здоров'я облдержадміністрації проводиться робота з формування госпітальних округів, до складу яких мають входити лікарня інтенсивного лікування, лікарня планового лікування, консультативно-діагностичний центр, лікарня реабілітації.
Міський голова Олійник В.В. стурбований проведенням реформи і формуванням госпітального округу в м.Єнакієве. З його ініціативи проведено зустріч із заступником голови облдержадміністрації Петряєвою О.Б., обговорювалося питання максимального збереження мережі та ліжкового фонду міста. Тому в м.Єнакієве планується створити окремий округ.
Для цього: лікарню інтенсивного лікування створити на базі двох міських лікарень (КЛПУ МЛ № 2, КЛПУ МЛ № 7) шляхом їх об'єднання.
Для оптимізації ліжкового фонду плануємо:
- перевід отоларингологічного відділення з будівлі КЛПУ МЛ № 2 до КЛПУ МЛ № 7;
- акушерсько-гінекологічне відділення КЛПУ МЛ № 7 закрити, а в КЛПУ МЛ № 2 збільшити кількість пологових ліжок з 30 ліжок до 50 ліжок, використовуючи для цього 6-й поверх лікарні, місце, де знаходилося отоларингологічне відділення, де є ліфт, який з'єднує з 1-м і 3-м поверхами, на яких знаходяться пологові ліжка;
- гінекологічне відділення КЛПУ МЛ № 2 збільшити з 30 ліжок до 40 ліжок;
- перейменувати кардіологічне відділення КЛПУ МЛ № 7 у терапевтичне відділення на 40 ліжок, виділивши в ньому 35 ліжок кардіологічного профілю;
- пульмонологічне відділення КЛПУ МЛ № 2 перейменувати в терапевтичне відділення на 40 ліжок, виділивши в ньому 35 ліжок пульмонологічного профілю.
КЛПУ МЛ № 5 плануємо як лікарню планового лікування з терапевтичним відділенням на 50 ліжок. На перехідному етапі інфекційне відділення залишаємо в КЛПУ МЛ № 5.
Дитячу міську лікарню поки залишаємо як є - з соматичним відділенням на 30 ліжок
та дитячим інфекційним відділенням на 20 ліжок.
Стоматологічну допомогу плануємо залишити як є.
Консультативно-діагностичний центр необхідно створити як самостійну одиницю з флюорографічними і рентгенкабінетами, лабораторією, жіночою консультацією, прийомами вузьких спеціалістів на базі поліклінічного відділення КЛПУ МЛ № 2.
Ми вважаємо таку організацію стаціонарної допомоги оптимальної для міста Єнакієве. Для населення фактично нічого не змінитися.
Кілька слів про станції швидкої медичної допомоги. Для покращення надання екстреної медичної допомоги на протязі декількох років планували провести централізацію установ. Перший етап відбувся у 2011 році, коли КЛПУ «Станція швидкої медичної допомоги м.Єнакієве» була переведена на обласний бюджет.
У 2012 році до неї були приєднані як підстанції - станція швидкої медичної допомоги м.Жданівка і в 2013 році приєднана станція швидкої медичної допомоги м. Дебальцеве. А з 01.05.2013 року всі станції швидкої медичної допомоги області стали окремими структурними підрозділами КЛПУ «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф». Це дозволило поліпшити своєчасність обслуговування пацієнтів бригадами швидкої допомоги за місцем знаходження, без поділу на «своє населення» і «чуже».
Великою проблемою на сьогоднішній день є недостатнє фінансування закладів охорони здоров'я.
Контрольна цифра, доведена галузі «охороні здоров'я» міста на 2013 рік склала 79022,0 тис. грн, у тому числі - 27758,5 на первинну медичну допомогу, 51263,5 на вторинну медичну допомогу. Цих коштів вистачало на заробітну плату, нарахування на заробітну плату, та оплату енергоресурсів для первинної медичної допомоги та на 9 місяців роботи для вторинної медичної допомоги.
Завдяки міському голові Олійнику В. В., на первинну медичну допомогу додатково було виділено 1474,9 тис. грн. На вторинну медичну допомогу додатково виділено 1872,0 тис. грн. На сьогоднішній день дефіцит бюджету складає 11269400,0 грн.
Міський голова стурбований ситуацією, що склалася і робить все можливе для покриття цього дефіциту.
Протягом 2012-2013 років проведена велика робота по зміцненню матеріально- технічної бази закладів міста.
За рахунок субвенцій з державного бюджету проведено капітальний ремонт будівлі стаціонару дитячої лікарні вартістю 4,8 млн. грн. Проводився ремонт лікарських амбулаторій ЦПМСД № 1 та капітальний ремонт клініко-діагностичної лабораторії. Проведено встановлення газового блок-модуля в амбулаторії № 3 м.Вуглегірська, також виділені кошти на проведення газопроводу.
За кошти спеціального фонду міського бюджету (бюджету розвитку) було придбано обладнання на суму 1168233,0 грн, у тому числі: 3 автомобілі для ЦПМСД № 1, з яких 1 переданий в КЛПУ МЛ № 7; обладнання для лабораторії (гематологічний аналізатор, аналізатор електролітів , біохімічний аналізатор, газовий хроматограф).
За кошти спеціального фонду лікувальних установ придбано медичне обладнання, оргтехніка, побутова техніка.
З обласного бюджету отримані 76 автоматизованих робочих місця і сервери для організації роботи ЦПМСД (ведення електронного реєстру пацієнтів), а також 24 автомобілі «Нива» для дільничної служби міста.
За рахунок державного бюджету отримано і вже працюють рентгенустановки для КЛПУ МЛ № 7, КЛПУ МЛ № 5, дитяча міська лікарня, 2 гастроскопи. В процесі установки новий комп'ютерний томограф КЛПУ МЛ № 2.
Реформування триває, ні одне перетворення ніколи не давало результатів моментально, але ми сподіваємося, що в недалекому майбутньому відчутний його позитивні сторони.
Для цього необхідно:
- залучати молодих фахівців для роботи в м. Єнакієве шляхом виконання програми «Кадри охорони здоров'я»,
- поліпшити фінансування первинної медико-санітарної допомоги,
- продовжувати удосконалювати первинну медико-санітарну допомогу,проводити роботу з підбору приміщень для організації окремих медичних кабінетів для прийому пацієнтів за місцем проживання з метою наближення медичної допомоги до населення,
- поліпшувати якість роботи відділення невідкладної допомоги, довести кількість бригад невідкладної допомоги до п'яти,
- проводити підготовчу роботу з формування госпітального округу,
- забезпечити дооснащення існуючих лікарських амбулаторій оргтехнікою, м'яким і твердим інвентарем, необхідним медичним обладнанням,
- провести ремонти в усіх лікарських амбулаторіях та фельдшерських пунктах,
- продовжити виконання Національних та регіональних програм,
- забезпечити широке інформаційне супроводження медичної реформи в засобах масової інформації.
Начальник відділу охорони здоров'я міської ради Є.М. Чернов
|