Антимонопольний комітет не може безпосередньо впливати на розмір тарифів на житлово-комунальні послуги - в кожному регіоні їх встановлює місцева влада спільно з комунальниками. Та оскільки комунальні служби належать до категорії природних монополій, Комітет може втрутитися в тарифну політику, якщо комунальники зловживають своїм монопольним становищем. Наприклад, коли тарифи встановлюються необґрунтовано чи неправомірним є порядок їхнього формування. Нещодавно Антимонопольний комітет провів аналіз формування тарифів житлово-комунальної галузі, визначив коло головних проблем та виклав свої пропозиції щодо їхнього вирішення. По-перше, назріла невідкладна необхідність вдосконалення порядку формування тарифів на послуги природних монополій і потреба у запровадженні прозорого та єдиного механізму розрахунків за спожиті послуги.
Існуючий механізм формування тарифів дозволяє, наприклад, комунальникам включати в тариф витрати, що не стосуються безпосередньо послуг. Наприклад, борги споживачів (а це фактично означає, що сумлінні споживачі змушені розраховуватися не лише за себе, але і за боржників). Крім цього, суб'єкти природних монополій включають у тарифи витрати на підтримку власної соціальної сфери, фактично змушуючи мільйони людей додатково оплачувати свій відпочинок, утримання баз відпочинку тощо.
Друга болюча проблема, яка зачіпає інтереси кожного - те, що у переважній більшості випадків споживачам фактично надходить вода чи теплова енергія нижчої температури і меншого обсягу, ніж планувалося. Проведені впродовж 2000-2003 рр. за ініціативою Комітету в усіх регіонах країни перерахунки за ненадані та надані не в повному обсязі комунальні послуги становлять більше 910 млн. грн.
Комітет підкреслює, що комунальники можуть не тільки не допускати зростання тарифів, але й цілком спроможні задіяти внутрішні резерви для зниження тарифів. При чому, без значного додаткового інвестування галузі.
Мова йде, насамперед, про встановлення більш суворого контролю обґрунтованості витрат, повсюдного впровадження квартирних лічильників води і тепла, розробки нових методик формування тарифів і нарахувань, що гарантують оплату споживачами тільки реально і повноцінно отриманих послуг, стимулювання розвитку автономних систем опалення.
Добавлено (12.02.2011, 12:42)
---------------------------------------------
Это цитата с официального сайта АМК Украины ещё раз последняя фраза:Мова йде, насамперед, про стимулювання розвитку автономних систем опалення.
Добавлено (20.02.2011, 22:44)
---------------------------------------------
Попыталась задать вопрос Президенту на кануне его прямого эфира:"Раніше багато українців обладнали свої помешкання індивідуальним опаленням. Наша молода родина з двома малолітніми дітьми теж зараз бажала б встановити індивідуальне опалення у квартирі, але у нашому місті протягом двох останніх років заборонено його встановлювати. Це протирічить здоровому глузду, світовій практиці , багатьом законодавчим актам України( у тому числі антимонопольному законодавству) та економічній доцільності. Пане Президент, допоможіть вирішити питання." Да , это наивно. Но , может и вы зададите подобный вопрос на сайте ЗАДАЙ ВОПРОС ПРЕЗИДЕНТУ. Чем больше обращений, тем больше вероятность ответа( или того , что пошлют подальше)))) Но будем надеяться на лучшее. Надежда умирает последней.